Пошук

Дивна, дуже дивна Вельвічія


Вельвічія дивна (Welwitschia mirabilis)

Коли я побачила цю нереальну рослину у сукулентній оранжереї ботсаду Фоміна, вона одразу мене дуже зацікавила, тому що не була схожою на жодну рослину, яку я зустрічала.

Вельвічія у ботсаду Фоміна

І справді, Вельвічія виявилася однією з найдивніших рослин у світі. Ця реліктова рослина є ендеміком пустелі Наміб, являє собою карликове дерево, на якому впродовж життя ростуть усього два листи, жива тканина яких зазвичай має довжину 2-4 метри. Лист виростає приблизно на 13 сантиметрів на рік, що протягом життя може складати 150-200 метрів!

Вельвічія в ботсаду Palmenhaus Schönbrunn у Відні

Стовбур її може сягати 1,5 метра, але він повністю захований під землею. Таким чином, ці довжелезні листи просто лежать на землі, розриваючись під дією вітру на окремі смужки та підсихаючи від контакту із гарячим грунтом, в результаті чого Вельвічія починає нагадувати купу сміття.

Вельвічія у природі

Вельвічія в ботсаду ELTE в Будапешті

Це дерево - справжній довгожитель, його вік може досягати 2х тисяч років. Річних кілець на ньому немає, але радіовуглецеве датування показало, що вік деяких екземплярів перевищує 1500 років. Листя вельвічії є найдовшим серед усього листя у царстві рослин, а найбільша виміряна ширина листа, що не був порваний через зовнішні чинники, складає 179 см.

Для порівняння додаю фото однієі і тієї самої рослини з різницею у 130 років: особливо нічого не змінилося.

Фото однієі і тієї самої рослини у 1884 та 2016 роках


Шишки вельвічії


Ще одна з дивовижних властивостей вельвічії - вона не потребує опадів, вона поглинає вологу з туману, що приходить з океану. Її рідко можгна зустріти далі, ніж 100 км від берегу океану, що приблизно співпадає з площею поширення туманів.

Ареал поширення вельвічії


Вельвічія зображена на державному гербі Намібії та з 1907 року знаходиться під охороною намібійської влади. Але, нажаль, через зміни клімату, спричинені людиною, наразі вельвічія дивна знаходиться під загрозою зникнення. Ботаніки дослідили 1330 відомих екземплярів цієї рослини та прийшли до висновку що популяція занепадає. Температурні умови ареалу поширення вельвічії змінюються і у найближчі десятиліття ми можемо втратити цю рослину у природі. А біорізноманіття є дуже і дуже важливим для природи і всіх видів, що її населяють. Спитайте Девіда Аттенборо!


Герб Намібії"Це беззаперечно найдивовижніша та найпотворніша рослина з усіх, які коли-небудь привозили до цієї країни" - такою була реакція головного доглядача Королівського ботанічного саду в Кʼю, коли у 1863 році він вперше побачив Вельвічію дивну.Посилання:

  1. https://link.springer.com/article/10.1007/s40333-018-0067-1

  2. https://www.conifers.org/we/Welwitschiaceae.php

  3. https://whc.unesco.org/en/tentativelists/1747/

  4. http://pza.sanbi.org/welwitschia-mirabilis

  5. https://www.oneearth.org/species-of-the-week-welwitschia-mirabilis/


53 перегляди0 коментарів