Пошук

Краплі на листі: норма або тривожний сигнал?

Оновлено: 19 груд. 2021

Іноді любителі рослин, початківці і не тільки, стикаються з появою різних крапель на листі їхніх кімнатних рослин. У декого це може викликати легку паніку:

що це? Хвороба? Шкідники? Або нормальний процес? Давайте розбиратися разом з Настею - авторкою популярного Інстаграм блогу @thisonewithplants.


Краплі на листі рослин можуть бути варіантом норми, оскільки в рослин, як і в інших живих організмів, еволюцією закладено функцію виділення. Такі "нормальні" краплі можуть виявитися гутацією або позаквітковим нектаром.


Гутація ("плач рослин") - процес виділення рослиною надлишку води через спеціальні клітини - гідатоди. Спостерігається після рясного поливу або при підвищеній вологості повітря, наприклад - перед дощем.

Її нескладно відрізнити від інших крапель на листі рослин:

- гутація завжди виникає тільки на кінчиках листя (бо саме там знаходяться гідатоди);

- рідина, що виділяється при гутації не липка: в переважній більшості випадків це просто вода, іноді в ній можуть бути розчинені мінеральні солі.

Після того, як краплі гутації висихають, на листі можуть лишатися сліди, які легко прибрати вологим спонжем.

Дуже часто гутацію можна спостерігати після рясного поливу в ароїдних (наприклад, у монстер, алоказій, сциндапсусів і філодендронів) та марантових (строманти, калатеї).

Таким чином, гутація - це абсолютно нормальний природний процес, притаманний багатьом видам рослин.


Нектар - ще один варіант норми. Нектар у рослин може виділятися не тільки в квітках, а й на листі: через екстрафлорарні (або позаквіткові, тобто розташовані поза квіткою) нектарники або навіть просто крізь епідерміс листка. Це липкі солодкі краплі акуратної круглої форми, які можна спостерігати на квітконосах або на зворотному боці листя таких рослин, як фаленопсіси, аглаонеми (під час цвітіння), на молодому листі філодендронів, у драцен.Іноді у філодендронів (наприклад, у філодендрона бородавчастого) під краплями можна розгледіти невеликі плями від світло-рожевого до чорного кольору - це і є позаквіткові нектарники - спеціальні залози, крізь які нектар виділяється рослиною.

Вчені досі сперечаються про причини такого виділення нектару рослинами. Є думка, що рослини в такий спосіб приваблюють комах-запилювачів під час цвітіння. Інша версія стверджує, що рослини таким чином захищаються від шкідників: липкі солодкі краплі приваблюють хижих комах, що поїдають рослиноїдних шкідників. Дехто пов'язує появу цих крапель з перепадом температур.Позаквіткові нектарники фото з www.researchgate.net


Проте іноді поява крапель на листі може бути тривожним сигналом - ознакою ураження рослини шкідниками.


"Медвяна падь" (або “роса”) - липка рідина, що виділяється безпосередньо комахами-шкідниками. Наприклад, щитівкою або попелицями.

На відміну від нектару, що має вигляд акуратної круглої крапельки й розташовується, переважно, на звороті листка, "медвяну падь" можна спостерігати на будь-якій частині рослини: на лицьовій стороні листка, на стеблі.
Це краплі різного розміру й форми, розмазані, схожі на бризки. Іноді, за дуже сильного зараження, липким може бути навіть горщик, в якому росте рослина.


Ще один різновид "тривожних" крапель - це сік рослини, що виділяється через прокусини комах-шкідників. Це вкрай дрібні краплі, дуже численні.Часом через велику кількість таких крапель виникає враження, що листок поблискує. Розташовуються вони переважно на звороті листка (бо саме там воліє жити більшість сисних шкідників, таких як павутинний кліщ, наприклад). Такі краплі можуть бути ознакою ураження рослини шкідниками поряд з уповільненням росту й появою плям на листі.


77 переглядів0 коментарів