Пошук

ПРО КЛІЩА. Помилки та лайфхаки

Оновлено: 19 груд. 2021

11 років тому в мене була велика колекція сортових гібіскусів. Вони тоді щойно з'явилися, а оскільки це величезні, наче тарілки, квіти неземної краси, незабаром у мене утворилася вже справжня плантація. Дуже швидко з'ясувалося, що гібіскуси – одна з улюблених страв павутинного кліща, він буквально живе на них – з невеликими паузами. Тож я опинилася в ідеальних умовах для того, щоб прокачати досвід боротьби з цим шкідником, яким і готова поділитися з читачами.Класичний метод боротьби з кліщем


Почнемо з найпоширеніших помилок, які зводять нанівець усі зусилля в боротьбі з павутинним кліщем


  • Використання інсектициду. Проти кліща необхідний АКАРИЦИД чи інсектоакарицид, інсектициди на кліщів не діють. Зверніть увагу, це вказано на упаковці з отрутою. Для приміщення краще вибирати препарати 3 та 4 класу небезпеки, а щоб уникнути підробок, купувати їх краще у великих мережах чи замовляти онлайн.

  • Недостатня кількість обробок чи порушення інтервалів між ними. Інтервали між обробками пов'язані зі стадіями розвитку кліща та температурою повітря, що отрути не знищують яйця кліща, оскільки не проходять крізь захисну оболонку. Навіть якщо це заявлено на упаковці, у цьому варто сильно засумніватися – як мінімум, при обробці яєць ефективність буде дуже слабкою.


Таким чином, впливати на кліща акарицидом ми можемо лише починаючи зі стадії личинки. Проте, вбивши личинок, німф і дорослих особин, ми не позбудемося кліща, оскільки вилупляться нові комахи. У той же час, відкладати нові яйця може лише доросла особина, тому після першої обробки у нас з'являється кілька днів фори. Залишається вирахувати скільки.

Кліщ любить спеку та сухе повітря, тому найчастіше він з'являється влітку та під час опалювального сезону. Тривалість повного циклу розвитку кліща прямо пропорційна температурі повітря. Що спекотніше у приміщенні, то швидше він розвивається. При 30-35° С від яйця до дорослої особини, яка швидко й активно розмножується, проходить 7 днів, при 20° С - 15-17 днів, при 15° С і нижче - 30 і більше днів.Відповідно, від температури залежатимуть інтервали обробок отрутою: у спеку це кожні 2-3 дні, у прохолодну погоду інтервал збільшується до 5, максимум 7 днів. Якщо не дотримуватися правильного інтервалу, результату не буде або буде, але слабкий, після чого доведеться повторювати все заново.

Необхідна кількість обробок коливається від 3 до 5, під час кожної препарати необхідно змінювати чи хоча б чергувати. На одну епопею потрібно 2-3 отрути, можна більше (відрізнятися має не тільки назва, але й діюча речовина, враховуйте цей факт при покупці).

Якщо отрута рідка і продається в ампулі або пакетику, а вам на одну обробку цього забагато, наберіть його звідти відразу в шприц. Зі шприца зручно й легко відлити необхідну кількість, а залишки якийсь час зберігати в щільно закритому пакеті або боксі.Боротьба з кліщем без отрут


Крім того, з кліщем можна боротися без хімікатів. Це дуже актуально, коли на вулиці низька температура та приміщення не можна добре провітрити, ви вагітні, у будинку маленька дитина, тварини, птахи, у вас астма тощо. Найпростіший засіб – це дуже теплий/у міру гарячий душ. Вище я згадувала, що кліщ любить сухість, тому душ - хороша профілактика шкідника. До того ж, душем можна довго й ефективно тримати кліща, що вже з'явився, під контролем.

Обов'язково промиваємо рослину з усіх боків, особливо нижню сторону листя. Струм не повинен бути слабким, але таким, щоб не зламати рослину. Притримуємо стебло або закріплюємо опору. Мити потрібно часто: якщо спекотно - щодня або через день, якщо 17-20° С - то спочатку кожні 1-2 дні протягом хоча б тижня, потім трохи рідше, раз на 3-5 днів. Землю при цьому мочити можна лише за потребою!

Наприклад, коли я на початку зими виявила кліща на мідній алоказії (їх, до речі, кліщ теж любить і обжирає дуже швидко), я до весни контролювала кліща виключно миттям, а коли потеплішало, протруїла.Інші нетоксичні методи


Душ не підійде, якщо у вас дуже багато рослин, які потрібно мити, носити, переставляти, особливо якщо вони важкі – надовго вас не вистачить. Або вам просто не подобається цим займатися – і це нормально.

Для таких випадків існують спеціальні хижі кліщі. Їх можна випустити на свої рослини, і вони зжеруть шкідливих кліщів. Як на мене, це чудовий метод, але в нас у продажу я їх не зустрічала.

І останній спосіб – олії, наприклад, олія ним. Ним користуються багато іноземних плантлаверів. Правда, це не найвдаліший вибір для рослин з бархатистим листям, до того ж, можуть дратувати жирні сліди та липкість листя.

Способи боротьби без отрут не всім і не завжди підходять, але, водночас, можуть стати паличкою-виручалочкою, яка завжди під рукою. Наприклад, ви помітили кліща, а отрути зараз під рукою немає. Промили як слід - і є час придбати отруту. Або потрібно обробити рослину повторно, отрута закінчилася, а купити нову забули - так само відправляємо рослину в душ.Також варто враховувати, що є рослини більш схильні до ураження кліщем і менш схильні. Як правило, це пізнається на досвіді, тому що в описах рослин у графі "шкідники" зазвичай перераховано стандартний набір, і спиратися на цю інформацію не можна. Крім того, є умови, що сприяють появі шкідника. Наприклад, як ви вже зрозуміли, кліщ любить гібіскуси та алоказії.

І остання порада. Якщо якась рослина набридла вам постійним кліщем і ви не справляєтеся, просто позбавтеся її. Не слід займатися мазохізмом. Життя має приносити задоволення.

Редактура і переклад: @olgas_green_corner


90 переглядів0 коментарів