Пошук

Оранжереї ботсаду ім. Фоміна

Оновлено: 19 груд. 2021

Ми вже писали про оранжереї кактусів і сукулентів ботанічного саду ім. Фоміна, а тепер розповімо вам про його святая святих - оранжереї тропічних і субтропічних рослин. Чому святая святих? Хоча б тому, що це найстаріше planty place не лише Києва, але й України.


Сам ботанічний сад заснували в 1839 році як науковий підрозділ Київського університету (яким він лишається й досі), а першу оранжерею висотою 18м добудували в 1849-му. Але рослини, які склали основу колекції, були ще старші: їх уже дорослими привезли з ботсаду Кременецького ліцею. Деякі з них дожили до наших днів - передусім, це зірка оранжереї, пальма Лівінстона (livinstona australis) віком близько 220років.

Після останньої реконструкції оранжерей (1976-1984 рр.) пальма вперше зацвіла і відтоді цвіте щороку (просто зараз вона відцвітає). На жаль, кожне цвітіння може стати останнім: пальма майже досягла 36-метрового даху оранжереї, а підняти дах ще вище неможливо технічно. Тому покваптеся!


Як слід роздивитися 220-річну красуню можна лише з балкону під самісіньким куполом оранжереї (підйом на нього, до речі, є окремим атракціоном не для слабких духом). Але не Лівінстоною єдиною. Згори можна розгледіти інші вікові перлини колекції: брахіхітон (пляшкове дерево), гігантські араукарії, слонову пальму юбею - невисоку, але поважного віку, фікуси, авокадо…У прилеглій тропічній оранжереї серед приголомшливої колекції папоротей причаїлася велетенська «колючка» - унікальний 200-річний енцефаляртос, родич саговника.


Просто перелічимо інші принади колекції, про кожну з яких ми дізналися безліч цікавого: мирт, смоковниця, ліровидний фікус заввишки з дуб, фігове дерево,пальми ховеї (вони асимілювалися настільки, що розмножуються самосівом). Та ні, навіть не будемо намагатися перелічити, адже загалом колекція тропічних і субтропічних рослин налічує близько 4200 видів.


Звичайно, якою б не була колекція, успіх екскурсії передусім залежить від фігури екскурсовода. І тут ми дамо вам суб’єктивну пораду: намагайтеся потрапити до Лариси Гордзієвської, вона неймовірна. Ця людина, що працює в оранжереях 52(!)роки, просто випромінює любов до своїх тропічних і субтропічних підлеглих. І, звісно, знає про них геть усе.Цікавий факт: У Київської пальми Лівістона є своя скульптурка! Це просто чудо в мініатюрі. Її створили в рамках проекту #шукай!

Ми знайшли її за адресою вул. Назарівська 23, на фасаді будинку. Це поруч з ботсадом Фоміна, де і росте її оригінал.


Цю бронзову скульптуру присвячено найстарішій і найвищій пальмі у Києві. Вона також вважається найстарішою з тих, що ростуть в оранжереях в Європі і у неї статус національного надбання.Здогадалися чому на скульптурці пальма пробила дах оранжереї?

66 переглядів0 коментарів